Sızma Zeytinyağı

Selin, Sofralardaki Lezzet!

Naturel sızma zeytinyağı kimyasal prosese tabi tutulmamaktadır. En temel ifade ile, en kaliteli erken hasat kaliteli zeytinlerden mekanik presleme yolu ile çıkarılmaktadır. Mekanik presleme sonrasında zeytinyağının muhtevası endüstriyel işlemler ile değiştirilmemektedir. Tamamen doğal olan ve yüksek besin öğelerine sahip bu meyve özütü bizler için adeta bir armağan niteliğindedir. Endüstriyel işlemeye tabi tutulmadığı üzere, naturel sızma zeytinyağının kalitesini belirleyen temel unsurlar; mahsulün kalitesi, presleme yapan sıkım tesisi ve aşağıda belirtilen başlıca etkenlerdir. Serbest oleik yağ asiti oranı zeytinyağının asidik olmayan ve kolay sindirilebilir hoş kokulu ve aromatik yapıya sahip nefasete sahip olması açısından büyük önem taşımaktadır. Naturel Sızma Zeytinyağı asit oranı %0.8 oranını geçmemelidir.

İyi lezzete sahip ve %2 asit oranını aşmayan Sızma Zeytinyağı yine Naturel Sızma Zeytinyağı gibi tercih edilerek kullanılmaktadır. Ancak Naturel Sızma Zeytinyağının daha kaliteli ve gurme mutfaklar tarafından çoklukla tercih edildiği unutulmamalıdır.

Zeytinyağı besin öğeleri açısından oldukça zengin komplex bir bileşen yapısına sahiptir ve çok değerli bir besindir. Mükemmel aromatik lezzeti ile özellikle akdeniz mutfaklarında çokça kullanılmaktadır. Birçok bilimsel araştırma Zeytinyağının zengin besleyici ve sağlıklı özelliklerini ortaya koymaktadır. Zeytin meyvesinin zeytinyağına dönüştürülmesi işlemi, faydalı organoleptik ve kimyasal komponentleri ortaya çıkartmaktadır. Doğru hasat prosedürleri, zamanlama ve presleme gibi bazı temel unsurlar nihai ürün kalitesini belirlemekte etkendir. Zeytinyağının kalitesini ortaya koyan en temel özelliklerinden biri sahip olduğu düşük asit oranı ve akabinde ve biraz daha spesifik olmakla birlikte organoleptik karakteristiğinde yatmaktadır.

Çok sayıda ülkede Zeytinyağı önemli bir mutfak öğesidir. Son yıllarda, bilinçli tüketim artmakta ve kaliteli olan Naturel Sızma Zeytinyağı kullanımı tercih edilmektedir. Karoten, tokoferoller, Carotene, tocopherols, fosfolipidler, doymamış yağ asitleri ve proteinler vücudumuzu koruyan ve metabolizmaya yardımcı olan zeytinyağı muhtevası maddelerdendir. Zeytinyağının sindirimi kolay olup, sindirim sistemi işleyişine katkıda bulunmaktadır. Pazarda çeşitli Zeytinyağı bulunmaktadır ve kalite özellikleri bakımından en iyisi Naturel Sızma Zeytinyağı olarak bilinmektedir. Naturel sızma zeytinyağı ilk pres prosesi ile elde edilen ve oleik asit oranı %0.8'i geçmeyen zeytinyağıdır.

Kullanılan girdi yani Zeytinin Kendisi kaliteyi belirlemede temel faktördür. Sadece en iyi kalite ve taze zeytinler Naturel Sızma Zeytinyağı elde etmek için kullanılmalıdır. El ile toplanan, dal ve yapraklarından su ile yıkamaktan başka endüstriyel proseslere tabi tutulmadan ayrıştırılan ve kaliteli tesislerde presleme işlemi yapılması kaliteli naturel sızma zeytinyağı elde edilmesi açısından önem taşımaktadır. Yine el değmeden ve hijyenik olarak ambalajlanması oldukça önemlidir. Zengin oleik asit yapısı ile çocuk gelişimi ve kolay sindirilebilir bir enerji kaynağı olması açısından önemli bir besindir. Zeytinyağı kemiklerdeki kalsiyum kaybını önlemeye yardımcı olmakta ve bitkisel doymamış yağ muhtevası vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kolay sindirilebilir enerji demektir. Sağlıklı ve besleyici özelliklerinin yanı sıra özellikle Naturel Sızma Zeytinyağı menülerimize eşsiz lezzetler sunmaktadır. Natuel Sızma Zeytinyağının besleyici unsurları ve kaliteli özelliklerinden maksimum fayda sağlamak için; salatalar, çorbalar ve et menülerinde pişirilmeden tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda, yemeklerde pişirmelik yağ olarakta kullanılmaktadır. Natuel Sızma Zeytinyağının sıkımdan sonraki 6-8 ay içerisinde tüketilmesi Zeytinyağının kalitesi ve tipik karakteristiklerinden maksimum fayda sağlanması açısından tavsiye edilmektedir. Depolandıktan 8-12 ay sonra zeytinyağının kokusunda ve tazeliği ve lezzetinde değişim gözlenmeye başlamaktadır. Depolandıktan sonra Zeytinyağı kötüleşmez, ancak muhtevasında zengin olarak bulunan Vitamin E ve diğer antioksidan komponentlerde bir miktar azalma olmaktadır.

Zeytinyağının koyu renkli, iyi kapatılmış cam kaplarda ve yaklaşık 14 C derecelik sıcaklıkta direkt olarak gün ışığına maruz bırakılmadan depolanması kalite unsurlarının daha uzun süre muhafazası açısından önem taşımaktadır.


Naturel Sızma Zeytinyağı

Naturel Sızma Zeytinyağı

1 Asit Oranı < 0,8%
2 Renk Yoğun Yeşil Renk
3 Zeytin Karakteristikleri Ege Bölgesi – Türkiye / En iyi kalite zeytinler
iyi cephe özelliklerine sahip orta yükseklikteki tepelik bölgeler
Ilıman iklim, Verimli toprak yapısı.
4 İsim SELIN (ya da Özel Markalı Üretim) Naturel Sızma Zeytinyağı GÜNEY TÜKETİM MALLARI TİCARET VE SANAYİ LTD. ŞTİ.
5 Üretim Teknikleri El ile toplanmış en kaliteli zeytinler, doğru ayrıştırma ve sıkım tesisine derhal sevk, ilk sıkım ile tipik aromatik lezzet, hijyenik ve el değmeden dolum
6 Koku Yeşil Zeytin Kokusu
7 Nefaset Hafif acımtırak keskin aromatik naturel zeytinyağı lezzeti

Ambalaj

Naturel Sızma Zeytinyağı

# Ambalaj  
1 Cam Şişe (Dorica, Bertolli, Marasca) 500ml, 1000ml
2 Plastik Şişe 500ml, 1000ml, 2000ml
3 Teneke Kutu 5000ml
4   Özel Markalı Üretim

Kalite : Firmamız laboratuvarı uzman mühendisleri üretimin her aşamasında gözlem, kontrol ve yeni teknoloji test yöntemleri ile analiz yaparak nihai ürünün istenen normlarda olması ve TSE Normları ile Türk Gıda

Sertifikalar ISO 9001: 2015, ISO 22.000: 2005, ISO 14001:2015, OHSAS 18001 ve HALAL

Kodeksinin Bitki Adları ile anılan yağlar tebliğine uygunluğunu denetlemektedir.